Mięśnie międzykostne stopy

Z M.O.W.A.

MOWA : Język polski | Свята-Мова | [Межкостные мышцы стопы|Русский язык]]


Mięśnie międzykostne stopy (łac. musculi interossei, літ. Міжкасцявыя цягліцы ступні, рус. Межкостные мышцы стопы) – w anatomii człowieka siedem krótkich, pierzastych mięśni stopy należących do mięśni wyniosłości pośredniej, leżących w warstwie czwartej (najgłębszej) mięśni podeszwy, pomiędzy kośćmi śródstopia. Dzielą się one na dwie warstwy – podeszwową i grzbietową].

Trzy mięśnie międzykostne podeszwowe (musculi interossei plantares) zaczynają się na stronie przyśrodkowej odpowiednio III, IV i V kości śródstopia i kończą na stronie przyśrodkowej podstawy paliczka bliższego tego samego palca na którym się zaczęły. Cztery mięśnie międzykostne grzbietowe (musculi interossei dorsales) są dwugłowe. Każda z dwóch głów poszczególnego mięśnia zaczyna się na sąsiedniej, skierowanej w stronę bliźniaczej głowy, powierzchni kości śródstopia, wypełniając w ten sposób przestrzenie między wszystkimi pięcioma kośćmi. Przechodzą w wąskie ścięgna i kończą się na podstawach paliczków bliższych palców II–IV. Wszystkie mięśnie międzykostne czasem przyczepiają się także do rozcięgien grzbietowych palców.

Unaczynione są przez łuk podeszwowy i tętnice podeszwowe śródstopia, a unerwione przez nerw podeszwowy boczny (mięśnie międzykostne grzbietowe I i II także przez nerw strzałkowy głęboki).

Mięśnie te zginają palce II–V w stawach śródstopno-paliczkowych, a także nieznacznie prostują te palce w stawach międzypaliczkowych (jeśli przyczepiają się do rozcięgien grzbietowych). Mięśnie międzykostne podeszwowe przywodzą palce III–V, a grzbietowe odwodzą palce II–IV.



Grupy, zespóły i obręczy mięśni


Skład i struktura

Mięśnie międzykostne stopy składa się z mięśni:


Czynność (funkcja) mięśnia

  • ?????.

Mięśnie synergistyczne


Mięśnie antagonistyczne


Unaczynienie mięśnia


Unerwienie mięśnia



Bibliografia

  1. Andrei Zhalevich. ŚWIATOROZUMIENIE. Poszukiwanie głębokich znaczeń, odkrycie pierwotnych przyczyn i wyższych przeznaczeń. - Wrocław: Zhalevich.Com, 2023 r.
  2. Adam Bochenek, Michał Reicher. Anatomia człowieka T.I. - Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1968.
  3. Michał Reicher. Anatomia ogólna: kości, stawy i więzadła, mięśnie. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1990.
  4. Thieme Atlas of Anatomy: General Anatomy and Musculoskeletal System. Thieme. 2006.
  5. Синельников Р. Д., Синельников Я. Р. Атлас анатомии человека. — 2-е. — М.: Медицина, 1996.
  6. https://en.wikipedia.org/wiki/Plantar_interossei_muscles
  7. https://en.wikipedia.org/wiki/Dorsal_interossei_of_the_foot
  8. https://be.wikipedia.org/wiki/Цягліцы_чалавека
  9. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mięśnie_stopy
  10. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mięśnie_międzykostne_podeszwowe_stopy
  11. https://ru.wikipedia.org/wiki/Подошвенные_межкостные_мышцы
  12. https://ru.wikipedia.org/wiki/Мышцы_нижних_конечностей_человека#Мышцы_стопы
  13. https://fizjoterapeuty.pl/anatomia/stopa-stawy-wiezadla-i-miesnie.html